Obrazek przestawia uchwyconą w dłoniach niebieską tarczęz symbolem osoby niepełnosprawnej
Otwarty rynek pracy Praca zdalna Rozmowa kwalifikacyjna

Niepełnosprawni na otwartym rynku pracy.

Rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami po marcu 2020 roku doznał stagnacji.

Spowodowane to było wybuchem pandemii koronawirusa.

Pracodawcy spotkali się z niepewną sytuację biznesową, a osoby z chorobami przewlekłymi miały lęki przed zarażeniem.

Przed wybuchem pandemii wielu pracodawców miało obawy, że osoby z niepełnosprawnością, którym przysługuje 7 godzinny tryb pracy,  w krótszym czasie nie zdołają rzetelnie wypełnić swoich obowiązków.

Po marcu 2020 i przymusowych lockdownach pracodawcy przekonali się, wysyłając pracowników do pracy w domu, że wystarczy efektywne zarządzanie czasem, aby wypełnić swoje obowiązki.

W czasach pandemicznych  pozycja osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy wzrosła, ponieważ powiększyła się potrzeba zatrudniania pracowników do pracy zdalnej przy której odpadają bariery architektoniczne, transportowe i sprawnościowe, a na pierwszy plan wysuwają się umiejętności komputerowe.

Na rynku pracy rośnie podaż „cyfrowych” miejsc pracy i działów IT. Spowodowane jest to wzrostem zainteresowania zakupami online i popytem na handel internetowy. W przedsiębiorstwach rozbudowują się  biura elektronicznej obsługi klientów, przy których  nie ma znaczenia, gdzie siedzi pracownik wykonujący te zadania, w dużym biurowcu czy w swoim mieszkaniu. Ważne, że wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu.

W czasach pandemii wielu pracodawców doceniło profesjonalizm, kompetencje i lojalność osób z niepełnosprawnościami.

Jeżeli obawiasz się wykluczenia na rynku pracy spowodowanego swoimi schorzeniami, to po prostu idąc na  umówione spotkanie rekrutacyjne dobrze się do niego przygotuj.

Po pierwsze zaktualizuj swoje CV odpowiednio do stanowiska na które aplikujesz.

Po drugie poczytaj o działalności firmy od której dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Po trzecie przygotuj swoje mocne strony związane z kwalifikacjami, doświadczeniem i wykształceniem.

Po czwarte, pomyśl o plusach swojego usposobienia, charakteru, zainteresowaniach, to sprawi, że nabierzesz pewności siebie.

Pamiętaj, że umiejętności, którymi pochwaliłeś się w CV na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zostać natychmiastowo zweryfikowane. Bardzo często sprawdzane są w ten sposób znajomość języków obcych oraz znajomość i obsługa programów komputerowych.

Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością idąc na rozmowę w sprawie pracy na pewno zastanawiałeś się czy pracodawcy bądź rekrutrzy nie będą wobec Ciebie uprzedzeni.

Czasami możemy spotkać  postawę zamkniętą wobec zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, spowodowaną niewiedzą lub stereotypami.

Na pewno warto podkreślić, że jeśli chodzi o  merytoryczną stronę spotkania w sprawie pracy to taka rozmowa przebiega w taki sam sposób jak w przypadku zdrowych kandydatów do pracy.

Poruszane są na takich spotkaniach tematy dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji, kompetencji, oczekiwań pracodawców i oczekiwań kandydatów wobec pracodawców oraz zainteresowań. Wszystko po to, aby pracodawca mógł lepiej poznać potencjalnie nowego pracownika.

Często padają pytania o choroby przewlekłe, czy o stan zdrowia.

Jeszcze kilka lat temu wielu ludzi ukrywało przed pracodawcą swoje schorzenia z obawy na negatywne przejście procesu rekrutacyjnego.

Czerwona lampka może nam się zaświecić wtedy, kiedy stan naszego zdrowia zdominuje całą rozmowę i będzie ważniejszy od naszych kompetencji i doświadczenia.

Nie obawiaj się pytań związanych z ograniczeniami związanymi z twoim schorzeniem, pracodawca może będzie chciał wiedzieć jak zapewnić Ci bezpieczne i wygodne warunki pracy, abyś mógł czuć się komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków.

Pamiętaj każdy jest inny i nawet ludzie z tym samym schorzeniem mogą mieć różne ograniczenia, więc sam nie bądź uprzedzony do osoby, która o to wypytuje, bo może ona chce poznać szczególnie Twój punkt widzenia.

Każdy  z nas w miejscu zatrudnienia chce być postrzegany przez pryzmat osiągnięć zawodowych. Osoby z niepełnosprawnościami boją się, że będą postrzegane i oceniane tylko przez swoje schorzenia. Czują obawy przed oskarżeniami, że dostały lepszą ofertę tylko ze względu na możliwość dofinansowania z PFRON-u albo z litości.

Bardzo często obserwujemy, że osoby które osiągnęły sukces i są autorytetami w swojej dziedzinie dopiero wtedy publicznie wspominają o swoich schorzeniach. Pokazują, że swoje osiągnięcia zawdzięczają ciężkiej pracy, kwalifikacjom i talentowi. Dodają motywacji i są wzorem do naśladowania dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych,którzy mają takie same schorzenia jak oni.

Na świecie coraz bardziej popularne są idee społecznej odpowiedzialności biznesu i zarządzanie różnorodnością, które sprzyjają aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Ten trend powoduje, że pracodawcy stawiają na różnorodność w budowaniu swoich zespołów, bo różnorodność rozwija kreatywność grupy i pozytywnie wpływa na kreowanie wizerunku pracodawcy (Emloyer branding).

Jeszcze dekadę temu większość osób z niepełnosprawnością pracowało w gospodarce niekomercyjnej w tzw. „Szarej Strefie”. Spowodowane to było lękiem przed utratą świadczeń socjalnych lub  brakiem zatrudnienia na legalnym rynku pracy ze względu na stan zdrowia i brak doświadczenia.

Pracodawcy są coraz bardziej świadomi wsparcia jakie mogą otrzymać przy zatrudnianiu osób  z niepełnosprawnościami. Wiedza o zatrudnieniu subsydiowanym z środków PFRON czy z Funduszy Społecznych Unii Europejskiej, dofinansowaniu do wynagrodzenia czy o środkach na utworzenie nowych stanowisk z powiatowych urzędów pracy nie jest tajemnicą.

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów sprzyja osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Popyt na budowanie kadry złożonej z ekspertów sprawia, że pracodawcy wyraźniej dostrzegają potencjał zawodowy właśnie tej grupy społecznej.

Jeżeli jesteś bez pracy wyślij CV na ogłoszenia z otwartego rynku pracy albo skorzystaj z pomocy agencji zatrudnienia.

Agencje zatrudnienia, (w tym nasza), pomagają połączyć kandydata do pracy z odpowiednim pracodawcą, chociażby przez projekty Unijne. Pomagamy także przedsiębiorcom zdobyć środki na rozwój działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy.

Otwarty rynek pracy oferuje większe spektrum stanowisk, często daje większą szansę awansu oraz przyczynia się do rozwoju integracji społeczno- zawodowej osób tam pracujących. Otwarty rynek pracy zapewnia równe szanse i dostęp do wynagrodzenia proporcjonalny do naszych kwalifikacji i kompetencji.

Wszystko po to, by urzeczywistniać idee „niepełnosprawny = pełnosprawny w pracy”.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w aktywizacji zawodowej, skontaktuj się z nami.

Najtrudniejszy pierwszy krok, ale warto go zrobić, aby wyjść z trudnej sytuacji z tarczą.