Zamknięta kłódka na drzwiach.
Bez kategorii Pomysł na biznes Prawo

Jak uchronić przed kradzieżą swój pomysł na biznes?

Wpadł Ci do głowy „genialny” pomysł na biznes, ale nie chcesz o nim mówić, bo boisz się, że ktoś ukradnie pomysł? Zastanówmy się, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć pomysł na biznes przed kradzieżą. 

Na początek ważna uwaga – jak bardzo byś się nie chciał, to i tak musisz podzielić swoim pomysłem na biznes z innymi osobami. To naturalne, że pierwszymi recenzentami idei będą osoby Ci bliskie – do nich można mieć jednak zaufanie. Rodziny lub przyjaciele nie są jednak w stanie profesjonalnie i bezstronnie ocenić pomysłu biznesowego, dlatego też na pewnym etapie koniecznością będzie ocena pomysłu przez obce osoby – pracowników banku (o ile starasz się o kredyt), konsultantów biznesplanu i innych.

Warto jednak zabezpieczyć swoje interesy – licho nie śpi. Jak to zrobić?

1.  Jeśli masz pieniądze i odpowiednie zaplecze do wystartowania natychmiast z pomysłem – zrób to!

Konkurencja czuwa, więc jeśli będziesz pierwszy z produktem lub usługą na rynku, to możesz zyskać przewagę nad innymi i zapewnić sobie pozycję lidera.

2.  Zabezpiecz się od strony prawnej

Przedstawiając swój pomysł obcym osobom możesz domagać się podpisania umowy o zachowaniu poufności.  Łatwiej będzie wtedy udowodnić, że ktoś, z kim podzieliłeś się pomysłem po prostu Ci go ukradł i na tej podstawie domagać się zadośćuczynienia. My w swojej umowie z klientami posiadamy zapis o zachowaniu poufności. Zresztą, naszym biznesem jest pomoc innym, a nie kradzież cudzych pomysłów.

3.  Opatentuj swój produkt/pomysł

Spróbuj skorzystać z możliwości, jakie daje prawo patentowe i zastrzeż swój pomysł w urzędzie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.